Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
تلفن : 73612-021

استخر فایبرگلاس

امروزه ساخت ویلا نه تنها برای گذران تعطیلات شخصی و خانوادگی؛ بلکه به عنوان سرمایه گذاری انجام می‌شود. یکی از مواردی که هم برای ویلاهای شخصی و هم تجاری به عنوان مزیت رقابتی محسوب می‌شود، داشتن استخر در ویلا است. قطعا بودن یک استخر در ویلا هم برای مسافرانی که به دنبال اجاره ویلا هستند، جذاب است و هم برای خانواده و دوستانی که برای تعطیلات برنامه ریزی می‌کنند. برخی از افراد پیش از اقدام به ساخت در طرح اولیه خود تصمیم به ساخت استخر می‌گیرند اما بسیاری ممکن است بعد از ساخت ویلای خود بخواهند اقدام به ساخت استخر نمایند. همانطور که مقالات پیشین بیان شد استخرها را می‌توان به چندین روش چون: استخر بتنی، استخر فایبرگلاس و … ساخت؛ که در این مقاله قصد داریم به طور تخصصی به ساخت استخرفایبرگلاس برای ویلا بپردازیم.

استخر فایبرگلاس یک استخر پیش ساخته است که شما میتوانید در کمتر از 3 روز اقدام به نصب و راه اندازی این استخر به صورت رو کار و توکار بکنید.
استخر فایبرگلاس یک استخر پیش ساخته است که شما میتوانید در کمتر از 3 روز اقدام به نصب و راه اندازی این استخر به صورت رو کار و توکار بکنید.

استخر فایبرگلاس:

خوب است پیش از آن که به توضیح شرایط و مراحل ساخت استخر پیش ساخته  برای ویلا بپردازیم، مروری بر ساختار استخر پیش ساخته داشته باشیم.

استخر فایبرگلاس در واقع استخرهایی هستند که از کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری که با نام فایبرگلاس شناخته می‌شود، ساخته می‌شوند.

استخر پیش ساخته  در دسته استخرهای پیش ساخته قرار گرفته و طرح‌ها و اندازه‌های ثابت و مشخصی دارد. کل مراحل ساخت این استخر در کارخانه انجام شده و سپس در محل مورد نظر نصب می‌شود.

افرادی که میخواهد اقدام به ساخت استخر برای ویلا نمایند می‌توانند به 4 شکل اقدام به نصب استخر پیش ساخته  نمایند:

استخر فایبرگلاس روکار:

برای آن دسته از افرادی که ویلای خود را ساخته‌اند و حالا می‌خواهند اقدام به ساخت استخر بر روی پشت بام و یا طبقات ویلای خود نمایند و یا نمی‌خواهند گود برداری انجام دهند استخر فایبرگلاس یه شکل روکار نصب می‌شود.

در این مدل تنها نیاز است برای محکم سازی استخر فایبرگلاس شاسی کاری انجام شود.

استخر پیش ساخته فایبرگلاس توکار:

اگر می‌خواهید ویلا استخردار بسازید و یا اقدام به ساخت استخر در حیاط ویلای خود نمایید،  ‌بهتر است استخر پیش ساخته فایبرگلاس توکار را انتخاب کنید. در این حالت نیاز است به پیش از نصب استخر گودبرداری انجام دهید.

استخر پیش ساخته  سرپوشیده:

اگر می‌خواهید در تمامی فصول از استخر خود استفاده نمایید، می‌توانید استخر پیش ساخته فایبرگلاس خود را درون ویلا و یا در فضای سرپوشیده مجزا از ساختمان ویلا بسازید.

استخر پیش ساخته روباز:

قطعا شنا در فضای باز به خصوص در فصل تابستان بسیار هیجان انگیز است. از همین رو بسیاری دوست دارند که در حیاط ویلای خود و یا بر روی پشت بام استخر پیش ساخته روباز نصب کنند.

هر کدام از این حالات مزایا و معایب خاص خود را دارند به طور مثال: شاید شنا در استخر پیش ساخته  روباز لذت بخش باشد اما در فصول سرد دیگر قادر به استفاده از آن نخواهید بود و یا تمیز کردن آن مشکل تر استخر فایبرگلاس سرپوشیده است.

یا درست است که استخرفایبرگلاس روکار دیگر نیاز به گودبرداری و دردسرهای آن را ندارد، اما هزینه شاسی کاری به آن اضافه می‌شود و استحکام استخر پیش ساخته توکار را ندارد.

در نهایت انتخاب از بین این 4 حالت تابع بررسی عوامل مانند: فضای در اختیار، بودجه و … است و به تصمیم و علاقه شما بستگی دارد.

اما برای نصب استخر پیش ساخته لازم است به طور کلی و جامع مراحل زیر طی شود.

مراحل ساخت استخر پیش ساخته برای ویلا:

  • مشخص کردن محل و ابعاد

ابعاد محلی که قصد دارید استخر را در آنجا قرار دهید، به طور دقیق اندازه گیری کنید. بهتر است در این مرحله با یک کارشناس هم مشورت نمایید.

  • گودبرداری

بر اساس ابعاد محل و استخر پیش ساخته شما، محل مورد نظر گود برداری می‌شود.

گودبرداری مرحله بسیار مهمی در نصب استخر پیش ساخته است بنابراین پیشنهاد می‌شود این مرحله را به یک پیمانکار متخصص بسپارید.

  • لوله کشی

معمولا برخی از فروشندگان استخر پیش ساخته تعدادی از تجهیزات مربوط به استخر را همراه با کاسه استخر ارائه می‌دهند. همچنین محل نصب لوله‌ها بر روی استخر مشخص شده است.

وجود موتورخانه برای تنظیم دمای آب و تصفیه آب استخر و … ضروری است. همچنین کیفیت تجهیزات مربوط به آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است که خرید تجهیزات نامناسب و بی کیفیت می‌تواند آسیب جدی به استخر شما وارد نموده و هزینه شما را چند برابر کند. معمولا برای استخر های فایبرگلاس از پیکچ های یکپارچه تصفیه استفاده می‌شود.

  • جایگذاری استخر

در نهایت استخر فایبرگلاس در محل مورد نظر قرار گرفته و اطراف آن محکم می‌شود.

بعد از آن شما می‌توانید اطراف استخر خود را بر اساس سلیقه خود طراحی و نورپردازی کنید.

 

مزایای استخر فایبرگلاس

حال این سوال مطرح می‌شود که چرا استخر پیش ساخته  برای ویلا مناسب تر است؟

در پاسخ به سوال بالا باید بگوییم که اولین و مهمترین مزیت استخر پیش ساخته فایبرگلاس فرایند سریع نصب آن نسبت به استخر بتنی است. ساخت استخر پیش ساخته  حداکثر در یک هفته انجام خواهد شد.البته ساخت استخر بتنی هم مزایای متعددی دارد که در مقاله “استخر بتنی در مقابل استخر پیش ساخته فایبرگلاس” می‌توانید به طور کامل مطالعه نمایید.

دومین مزیت استخر پیش ساخته فایبرگلاس هزینه نگهداری و تعمیر پایین آن در بین استخرهای پیش ساخته است. برای مثال شاید استخر پیش ساخته برزنتی ارزانتر از استخر پیش ساخته  باشد اما در صورتی که به هر دلیلی سوراخ یا پاره شود شما باید یک استخر جدید تهیه کنید که این کار هزینه شما را بیشتر می‌کند.

سومین مزیت استخر پیش ساخته فایبرگلاس خاصیت ضد جلبک بودن آن است. در حالی که با داشتن استخر بتنی شما باید بودجه جداگانه ای برای خرید مواد شیمیایی ضد جلبک کنار بگذارید، استخر پیش ساخته فایبرگلاس با داشتن این ویژگی از هزینه‌های آتی شما برای خرید ضدجلبک می‌کاهد.

البته نباید فراموش کنید که استخر پیش ساخته هم نیاز به رسیدگی و بررسی مداوم دارد و مهم است به طور منظم کیفیت آب آن بررسی شود.

همانطور که مطالعه کردید مراحل ساخت استخر پیش ساخته بسیار کمتر از استخر بتنی است و دیگر نیازی به آرماتور بندی، کاشی کاری، بتن ریزی و … ندارد از همین رو هزینه آن بسیار کمتر از استخر بتنی می‌شود. بنابراین مزیت دیگر استخر پیش ساخته فایبرگلاس قیمت مناسب آن است.

همچنین استخر پیش ساخته فایبرگلاس با محیط زیست نیز سازگار هستند و در صورتی که بعد از سال‌ها بخواهید کاسه استخر خود را عوض کنید، کاسه‌ی قبلی قابل بازیافت است.

قطعا در مقابل این مزایا استخر پیش ساخته معایبی نیز دارد.

معایب استخر فایبرگلاس

اولین عیب استخر فایبرگلاس را شاید بتوان طرح‌های محدود آن بیان کرد.

شما هنگام ساخت استخر بتنی می‌توانید هر طرح استخری که دوست دارید را مطابق با فضای در اختیارتان بسازید، در حالی که استخر فایبر گلاس در کارخانه بر اساس طرح‌های محدودی ساخته می‌شود.

البته امروزه پیشرفت تکنولوژی این مشکل را تا حدودی حل نموده و شما می‌توانید طرح استخر فایبرگلاس خود را نیز مشخص نمایید. هر چند در ایران سازندگان محدودی تجهیزات لازم برای این کار را دارند.

مورد بعدی طول عمر استخر شماست که در بین استخرهای پیش ساخته استخر پیش ساخته  طول عمری بیشتری دارد اما همچنان استخرهای بتنی با دوام تر هستند.

همچنین تنوع رنگ در بین استخرهای فایبرگلاس نسبت به استخر بتنی کمتر است. از سوی دیگر کاشی‌های سفارشی با طرح ‌های خاص هزینه‌بر تر از نصب استخر پیش ساخته  است.

هزینه ساخت استخر توکتر و روکار فایبرگلاس برای ویلا

اگر بخواهیم یک برآورد هزینه کلی برای ساخت استخر فایبرگلاس در ویلا داشته باشیم ابتدا لازم است عوامل زیادی را بسنجیم:

1-انتخاب مدل استخر

می‌خواهید استخرفایبرگلاس روباز داشته باشید یا سرپوشیده؟ اگر بخواهید استخر خود را در فضای سرپوشیده مجزای ویلا بسازید هزینه ساخت و ساز هم به آن اضافه می‌شود که بسته به متریال مصرفی هزینه آن متغیر است.

2- شیوه نصب استخر

استخرفایبرگلاس را توکار نصب کنید یا روکار؟ شاید فکر کنید که هزینه استخرفایبرگلاس توکار به دلیل نیاز به گودبرداری بیشتر از استخرفایبرگلاس روکار باشد اما گاهی به دلیل استفاده از آهن برای شاسی کاری و محکم کردن استخر ممکن است هزینه آن بیشتر شود.

3- ابعاد استخر

مشخص است هرچه ابعاد استخر شما بزرگتر باشد به دلیل مصرف فایبرگلاس بیشتر گرانتر می‌شود.

4- تجهیزات استخر

هزینه تجهیزات و لوله اتصالات موتورخانه استخر، متناسب با برند و کیفیت آنها نیز متفاوت می‌باشد. البته نباید این ضرب المثل را فراموش کرد که “پیشگیری بهتر از درمان است” پس بهتر است دقت بیشتری در انتخاب تجهیزات موتورخانه داشته باشید تا مجبور به صرف هزینه برای تعمیرات یا تعویض آنها نشوید.

با توجه به تمامی این موارد نمی‌توان قیمت ثابت و دقیقی برای ساخت استخر فایبرگلاس مشخص کرد.

سخن پایانی

در انتها خوب است بدانید که به هر هدفی که اقدام به ساخت استخر برای ویلای خود نمایید به نوعی سرمایه گذاری محسوب می‌شود؛ چرا که هم قیمت ویلای استخردار برای اجاره بیشتر می‌شود و هم اگر در آینده بخواهید ویلای خود را بفروشید، استخردار بودن آن مزیت مهمی محسوب شده و بر قیمت آن می‎افزاید.

پس بسیار مهم است که علاوه بر دقت در انتخاب و کیفیت کاسه استخر و گارانتی تجهیزات آن، به شیوه‌ی اجرایی و نصب آن نیز دقت نمایید.

همچنین مراقبت از استخر پیش ساخته نیز نقش به سزایی در افزایش طول عمر آن خواهد داشت.

بنابراین چه برای حفظ سلامتی خود و خانواده و چه برای حفظ استخر برای فروش و سرمایه‎گذاری بهتر است نکات زیر را رعایت نمایید:

  • اگر استخرفایبرگلاس شما روباز است حتما یک روکش برای آن تهیه نمایید.
  • یک سیستم تهویه مناسب برای استخر پیش ساخته سرپوشیده خود نصب کنید.
  • به طور مداوم سطح مواد شیمیایی آب استخر خود را بسنجید.
  • به طور منظم و به خصوص بعد از استفاده فصلی از استخر فایبرگلاس تجهیزات را توسط یک متخصص سرویس کنید.
  • تجهیزاتی چون فیلتر، سیستم تصفیه و .. را مرتب چک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مقاله