Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
تلفن : 73612-021

شیوه مصرف پودر کلر

پودر کلر، به عنوان یک ترکیب شیمیایی چند منظوره، ایفای نقش‌های بسیاری در مختلف حوزه‌ها دارد در ادامه به معرفی شیوه مصرف پودر کلر برای انواع گندزدایی های می پردازیم.

 • ضدعفونی کننده‌ی آب آشامیدنی
  در استفاده از پودر کلر به عنوان ضدعفونی کننده برای آب آشامیدنی، باید به دقت به مقدار مورد استفاده و نحوه افزودن آن به آب توجه شود. این کار باعث حفظ کیفیت آب و حذف میکروب‌ها و انگل‌های بیماری‌زا می‌گردد.
 • تصفیه فاضلاب های شهری
  پودر کلر به عنوان یک تصفیه‌کننده قدرتمند در فرآیند تصفیه فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده با افزایش اثربخشی فرایند اکسیداسیون، آلاینده‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.
 • تمیز کردن سرویس بهداشتی خانگی
  در بهداشت و تمیزی سرویس بهداشتی خانگی، پودر کلر به عنوان یک مواد ضدعفونی کننده و ضد باکتریایی مؤثر عمل می‌کند. ترکیبات آن باعث حذف باکتری‌ها و ویروس‌های ممکن استفاده کننده می‌شود.
 • تمیز کردن آب استخرهای پرورش ماهی و تصفیه و پاکسازی آب استخرهای شنا
  استفاده از پودر کلر در تصفیه آب استخرها به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده و ضدعلفکش، باعث بهبود کیفیت آب و پیشگیری از بیماری‌های ماهیان می‌شود.

در کل، پودر کلر با قیمت مناسب و راحتی مصرف، به عنوان راهکاری موثر و معتبر در تصفیه آب در انواع محیط‌ها شناخته می‌شود. این توسعه فنی نه تنها به بهبود کارایی ماده، بلکه به ارتقاء اطمینان از کیفیت آب مورد استفاده افراد مختلف نیز می‌پردازد.

شیوه مصرف پودر کلر برای انواع گندزدایی های آب متفاوت است و شما باید با توجه به نوع و مکان مصرف پودر کلر شیوه مناسبی را انتخاب نمایید.
شیوه مصرف پودر کلر برای انواع گندزدایی های آب متفاوت است و شما باید با توجه به نوع و مکان مصرف پودر کلر شیوه مناسبی را انتخاب نمایید.

متاسفانه استفاده نادرست از پودر کلر می‌تواند آسیب ها و صدمات جبران ناپذیری هم به سلامت شناگران و هم به تجهیزات استخر وارد کند. از همین رو در این محتوا شیوه‌ی صحیح مصرف پودر کلر و نکات ضروری هنگام استفاده از آن را بررسی خواهیم کرد. اما پیش از آن لازم است بدانیم که چه زمان استخر به پودر کلر نیاز دارد؟

زمان استفاده از پودر کلر

استفاده بهینه از پودر کلر در تصفیه آب یا نگهداری استخر نیازمند رعایت زمان‌بندی دقیق و شرایط خاص است. برای انجام این فرآیند، ابتدا با استفاده از کیت‌های اندازه‌گیری، میزان کلر در آب استخر را سنجیده و اطمینان حاصل کنید که در محدوده استاندارد 1 تا 3 ppm (قسمت در میلیون) قرار دارد. اگر میزان کلر کمتر از 1 ppm باشد، افزودن پودر کلر به آب ضروری است.

زمان بهترین برای افزودن پودر کلر پس از تاریک شدن هواست؛ زیرا نور خورشید ممکن است تأثیر مستقیم بر کارایی پودر کلر داشته باشد. اگر امکان افزودن پودر کلر در شب وجود نداشته باشد، صبح زود نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. همچنین، پس از افزودن پودر کلر، بهتر است به مدت 2-4 ساعت از استفاده از آب استخر خودداری کنید تا پودر کلر به خوبی حل شده و فرآیند پاکسازی به طور کامل انجام شود. این نکته حائز اهمیت است تا کلر به طور کامل در آب حل شود و اثربخشی آن افزایش یابد.

مقدار مناسب پودر کلر

نیاز به پودر کلر در استخر تابع عوامل متعددی است و باید به طور مرتب سطح کلر آب استخر آزمایش شود.

نگهداری منظم

کلر باید به طور مرتب به استخر اضافه شود تا سطح باقیمانده کلر آزاد موجود در آب حفظ شود. سطح کلر مورد نیاز ممکن است بسته به عواملی مانند اندازه استخر، شرایط آب و هوایی و… متفاوت باشد.برخی از عواملی که باید در نظر بگیرید به شرح زیر می‌باشد.

استفاده اول یا استفاده بعد از مدت طولانی

اگر برای اولین بار است که از استخر استفاده می‌کنید یا بعد از مدت طولانی قصد استفاده از استخر را دارید باید به استخر با دوز بالاتر کلر  شوک وارد کنید تا باکتری ها یا جلبک هایی که ممکن است در خارج از فصل یا در حین استخر ایجاد شده اند را از بین ببرید.

تعداد افرادی که از استخر استفاده می‌کنند

اگر تعداد شناگران در استخر زیاد باشند، به دلیل افزایش مواد آلی (مانند عرق، ضد آفتاب و روغن های بدن) وارد آب، کلر سریعتر از بین می‌رود؛ در نتیجه افزودن کلر اضافی قبل یا بعد استفاده از استخر لازم است.

بررسی شرایط آب و هوایی

بارندگی شدید می تواند آب استخر را رقیق کند و سطح کلر را کاهش دهد همچنین هوای گرم و آفتابی هم  می تواند سرعت تجزیه کلر در اثر اشعه UV خورشید را افزایش دهد. در چنین شرایطی، ممکن است نیاز به اضافه کردن کلر اضافی برای حفظ سطوح مورد نظر داشته باشید.

بررسی رشد جلبک

اگر متوجه رشد جلبک ها در استخر شدید، ممکن است نیاز به اضافه کردن کلر اضافی برای از بین بردن جلبک ها داشته باشید.

سنجش با تست کیت‌ها

لازم است به طور مرتب آب استخر را از نظر سطوح کلر، pH و سایر پارامترهای آب با استفاده از کیت یا نوارهای تست آزمایش کنید. این به شما کمک می کند تعیین کنید که آیا سطح کلر در محدوده توصیه شده است یا خیر، و مقدار کلر را بر اساس آن تنظیم کنید.

به طور کلی و بر اساس بررسی های انجام شده مقدار لازم پودر کلر برای آب استخر به ازای هر متر مکعب 20 گرم است، تعداد باری که پودر کلر به آب استخر باید اضافه شود با توجه به عواملی که گفته شد ممکن است تغییر کند.

نکات مهم استفاده از پودر کلر

استفاده ایمن و درست از پودر کلر برای نگهداری استخر و تصفیه آب و جلوگیری از آسیب های احتمالی بسیار مهم است. نکات مهمی که باید هنگام استفاده از قرص کلر رعایت نمایید به شرح زیر می‌باشد:

1- همیشه هنگام کار با پودر کلر از تجهیزات مناسب مانند: عینک ایمنی، دستکش و ماسک استفاده کنید تا از چشم ها، پوست و سیستم تنفسی خود در برابر آسیب های احتمالی گاز کلر  محافظت نمایید.

2-استفاده از سیستم تهویه مناسب: پیشنهاد می‌شود از پودر کلر در فضای باز استفاده شود اما اگر استخر شما سرپوشیده است مطمئن شوید که محیط استخر دارای سیستم تهویه مناسب است تا گاز کلر آزاد شده به ریه شما آسیب وارد نکند.

3-مطالعه دقیق برچسب محصول: دستورالعمل ها درج شده روی محصول اطلاعات ضروری در مورد دوز، کاربرد و اقدامات احتیاطی را در اختیار شما قرار می دهد، بنابراین آنها را با دقت بخوانید و رعایت کنید.

4- اندازه گیری دقیق: از یک ابزار اندازه گیری مناسب مانند اسکوپ (ظرف مخصوص) مواد شیمیایی استخر یا یک فنجان اندازه گیری اختصاصی استفاده کنید تا مطمئن شوید که مقدار صحیح پودر کلر را به سیستم تصفیه آب استخر یا تصفیه آب خود اضافه می کنید.

5-حل پودر کلر در آب: بسته به سیستم خاص استخر خود، ممکن است لازم باشد پودر کلر را قبل از افزودن به استخر در یک سطل آب حل کنید.

6- دقت در استفاده: پودر کلر را به آرامی و به طور یکنواخت در اطراف محیط آب استخر بریزید تا به توزیع یکنواخت آن کمک کند. از افزودن آن یکباره و در یک منطقه متمرکز خودداری کنید.

7-ترکیب نکردن با سایر مواد شیمیایی: به هیچ عنوان پودر کلر را با سایر مواد شیمیایی مخلوط نکنید مگر اینکه دستورالعمل خاصی از یک متخصص برای انجام این کار داشته باشید چرا که مخلوط کردن مواد شیمیایی بدون آگاهی لازم می تواند واکنش های شیمیایی خطرناکی ایجاد کند.

8- نگهداری صحیح: پودر کلر را  در معرض نور مستقیم خورشید قرار نداده و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

9- دفع صحیح پسماند: ظروف خالی پودر کلر را طبق مقررات بهداشتی و دستورالعمل های دفع زباله های شیمیایی دور بریزید و از ظروف پودر کلر مجدد استفاده نکنید.

10-اقدامات ضروری: برای مقابله با حوادث احتمالی، مانند قرار گرفتن پوست یا چشم در معرض کلر یا استنشاق گاز کلر، حتما آمادگی داشته و سریع پوست و چشم را بشویید. در صورت وقوع حادثه فوراً به پزشک مراجعه کنید.

11- کودکان و حیوانات خانگی را دور نگه دارید: هنگام افزودن پودر کلر و در مدت زمانی که طول می کشد تا کلر به درستی توزیع و حل شود، اطمینان حاصل کنید که کودکان و حیوانات خانگی از محوطه استخر دور نگه داشته شوند.

12-در نظر گرفتن تاثیرات زیست محیطی پودر کلر و استفاده مسئولانه: سازمان های محیط زیست مقرراتی را برای جلوگیری از آلودگی کلر و به حداقل رساندن تأثیر آن بر محیط زیست وضع کرده اند چراکه کلر اضافی می تواند برای اکوسیستم های آبی مضر باشد؛ بنابراین، استفاده مسئولانه و دفع مناسب پودر کلر بسیار مهم است. به هیچ عنوان کلر اضافه را در فاضلاب های شهری نریزید.

نحوه نگهداری پودر کلر

شرایط نگهداری پودر کلر  استخر  به طور کلی شامل موارد زیر باشد :

در محیط خشک نگهداری شود

پودر کلر  استخر باید  در یک  محیط خشک  نگهداری  شود. رطوبت  محیط  می تواند  باعث اکسیداسیون  زود هنگام و کاهش اثر گذاری کلر شود .

دور از افتاب نگهداری شود

پودر  کلر باید  در مکانی تاریک و دور  از تابش  مستقیم  افتاب  باشد چراکه  پرتو های  ماوراءبنفش موجود در نور افتاب  می توانند باعث کاهش قدرت  ضد عفونی  کنندگی پودر کلر گردد .

در مکانی با درجه حرارت متعادل نگه داشته شود

پودرکلر  استخر باید در محیطی با درجه حرارت معتدل  و استاندارد نگهداری شود. دمای بالا می تواند به پودر کلر  اسیب رسانده و کیفیت  و عملکرد  ن را تحت  تاثیر  قرار دهد.

نزدیک مواد قابل اشتعال گذاشته نشود

پودر کلر  استخر باید دور از مواد  قابل اشتعال  و قابل  انفجار  مثل  الکل، نفت و.. نگهداری شود.

در بسه بندی مناسب نگهداری شود 

پودر کلر  استخر باید در بسته بندی محکمی که هیچ  نشتی و درزی نداشته باشد، نگهدار داشته شود.

سخن پایانی

فراموش نکنید با وجود مزایای پودر کلر چون خاصیت ضد عفونی کنندگی آب استخر، خاصیت ضدعفونی کنندگی سطوح در هنگام شیوع بیماری ها، تصفیه فاضلاب ها و … کلر می تواند یک ماده خطرناک باشد و استفاده نادرست از آن می تواند خطرات جدی سلامتی و ایمنی را به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر در مورد نحوه استفاده ایمن از پودر کلر مطمئن نیستید یا نیاز به استفاده از آن برای یک کاربرد خاص دارید، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

همچنین کیفیت پودر کلر خریداری شده نیز می‌تواند در جلوگیری از آسیب به تجهیزات استخر و … بسیار موثر باشد، پس پیشنهاد می‌شود پودر کلر  را از فروشگاه ‌های معتبر خریداری کرده و از پودر کلر با کیفیت برای تصفیه آب استخر خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مقاله