Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
تلفن : 73612-021

تجهیزات استخر

تجهیزات استخر شامل پمپ، سیستم فیلتراسیون شنی، سیستم گندزدایی، مبدل‌های حرارتی و تنظیم کننده PH و کلر می‌باشد. برای اینکه شما بتوانید یک استخر کاملا استاندارد داشته باشید به تمامی تجهیزات ذکر شده نیاز دارید. در ادامه به بررسی کلی تمام محصولات بیان شده می‌پردازیم. توجه داشته باشید که این تجهیزات جزء تجهیزات اصلی استخر محسوب می‌شود و شما میتوانید برای هوشمند سازی استخر خود اقدام به نصب یک سری تجهیزات جانبی نمایید که در از این لینک می‌توانید تجهیزات هوشمند سازی استخر را مشاهده نمایید.

تجهیزات استخر

تجهیزات استخر پمپ‌ها

آب استخر باید به طور مداوم در حال گردش باشد و پمپ‌ها مسئول گردش آب استخر در میان تجهیزات فیلتراسیون و گندزدایی و… است.

انتخاب نوع پمپ و تعداد پمپ‌ها وابسته به عوامل مختلفی همانند: ارتفاع، حجم استخر، فاصله استخر و جکوزی با موتورخانه و … است.

عملکرد پمپ استخر به دو حالت مکش و دهش است، بدین صورت که پمپ ابتدا آب را از کاسه مکش می‌کند و با سرعت و فشار بالا عمل دهش را انجام می‌دهد تا زمانی که آب دوباره به کاسه بریزد باید از سیستم‌های فیلتراسیون و گندزدایی عبور کند که این عمل باعث افت فشار آب می‌شود، اما پمپ مناسب در زمان دهش این افت فشار را جبران می‌کند تا زمانی که آب به کاسه بر می گردد دچار افت فشار نگردد.

در ساختار پمپ جنس بدنه یکی از عواملی است که در انتخاب آن باید دقت کرد و عامل دوم میزان توان KW و توان اسب بخار پمپ است که با یکسری از عواملی که در بالا ذکر شد می‌توان توان مناسب را انتخاب کرد.

پمپ دارای یک فیلتر با نام PRE هست، در اصطلاح عامیانه به آن موگیر یا استرینر می‌گویند.

این فیلتر ضرارت که باعث آسیب رساندن به پروانه پمپ می‌شوند را تا حد بسیار زیادی فیلتر می‌کند.

پمپ و تجهیزات استخر

تجهیزات سیستم‌ فیلتراسیون

فیلتر شنی استخر

سیستم فیلتر شنی مانند چشمه‌های آب طبیعی عمل می‌کند و آب را از هرگونه آلودگی فیزیکی پاکسازی می‌کند.

فیلتر‌های شنی آبی که توسط پمپ‌ها از استخر مکش می‌شود را از تمامی آلودگی‌های فیزیکی پاک سازی می‌کند و آب زلال و شفافی را به شما باز می‌گرداند.

تنها تفاوت سیستم فیلتر شنی با سیستم چشمه‌های آب طبیعی در این است که در چشمه‌های آب از سمت پایین به بالا می‌آید و عمل تسویه انجام می‌شود، ولی در سیستم تصفیه‌ فیلتر‌های شنی از سمت بالا وارد فیلتر می‌شود و از پایین خارج می‌گردد.

همیشه طبیعت یک الهام بخش برای مهندسین بوده است.

سیستم گندزدایی

پس از تصفیه فیزیکی آب، استخر نیازمند تصفیه شیمیایی و میکروبی است.

این تصفیه توسط سیستم گندزدایی استخر صورت می‌گیرد. عمل ضدعفونی کردن آب یا گندزدایی به سه روش دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک صورت می گیرد که هر کدام از روش‌ها به شرح زیر می‌باشد.

سیستم فیلتراسیون شنی

تجهیزات گرمایشی استخر

سیستم گرمایشی برای استخر یک اصل است چرا که علاوه بر شفافیت و‍ پاک بودن آب استخر گرمای مطلوب آب باعث راحتی بیشتر شناگر میشود. در استخر‌های عمومی دمای آب بر روی ۲۷ تا ۲۸ درجه سانتی گراد تنظیم می‌شود ولی این موضوع برای جکوزی، استخر کودکان، استخر آب درمانی، حوضچه آب سرد و… متفاوت است.

هیتر (مبدل حرارتی) بدون قطعات مکانیکی و الکتریکی هستند، بلکه فقط شامل یک قطعه فلزی که عمدتا از جنس استیل ساخته شده است. آب گرم شده از یک منبع حرارتی دیگر مانند دیگ یا پکیج می آید. این دو آب بدون اینکه تماسی با یکدیگر داشته باشند، گرمای خود را به هم منتقل می کنند. به این صورت که آبی که از پکیج می آید، گرمای خود را به آب استخر، جکوزی، استخر کودکان و… می دهد.

سیستم کلرزن 

در روش دستی یک کلرزن خطی در سر راه سیستم قرار میگیرد که با استفاده از یک ولوم بسیار ساده می‌توان میزان کلر وارد شده به استخر را تعیین کرد و میزان PH آب باید به صورت دستی با استفاده از کیت اندازه گیری کلر اندازه گیری شود. در این روش میزان خطا ممکن است بالا رود. روش نیمه اتوماتیک به صورت مدام آب استخر با استفاده از دستگاه اندازه گیری می‌شود و با تشخیص مقدار PH میزان کالری که برای خنثی سازی آب است را وارد دستگاه می‌نمایید.

میزان PH استاندارد آب استخر عمومی بین  7 تا 7.2 می‌باشد که در این بازه آب در حالت خنثی است.

آب استخر‌ها به خاطر حضور مداوم شناگران تمایل به رفتن به حالت قلیایی دارد و باید با اضافه کردن اسید به آب که به صورت دستی و نیمه اتوماتیک انجام می‌شود PH آب را بروی 7 نگه باقی بماند.

سیستم کلرزن خطی

در سیستم کلرزن خطی میزان ورود کلر به آب را به صورت اتوماتیک اندازه گیری می‌کند به طوری که در کل آب استخر به یک میزان کلر تزریق شده باشد.دلیل نصب کلرزن خطی در آخرین مرحله ورود آب به استخر جلوگیری از خوردگی تجهیزات و سیستم لوله‌کشی است.

نصب کلرزن خطی بسیار راحت است و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد، شما به راحتی می‌توانید با یک برش ساده این دستگاه را در مسیر لوله آب ورودی به استخر نصب نمایید.

سیستم گندزدایی با اشعه فرابنفش

در سیستم‌های گندزدایی به خاطر آسیب کلر از سیستم گندزدایی با اشعه فرابنفش استفاده می‌شود که اثرات جانبی کلر را بسیار کم‌تر می‌کند و همچنین تاثیر گندزدایی را بیشتر می‌کند.

برای اثر بخشی بهتر از واحد ازون یا اشعه UV استفاده می‌شود، پیشنهاد ما برای گندزدایی آب استخر استفاده از اشعه UV است.

اشعه UV تمامی باکتری‌های بیماری زا و ویروس‌ها را در آب از یین می‌برد. در واقع اورگانیسم‌های مضر برای بدن که در آب استخر وجود دارد را از بین برده و مانع تکثیر آن‌ها می‌شود. اشعه فرابنفش در گندزدایی آب استخر تمامی اثراتی که کلر بر روی آب استخر و در نتیجه بر روی بدن شناگران می‌گذارد را خنثی می‌سازد و آب کاسه استخر را عاری از هرگونه میکروب و آلودگی می‌کند.